Koks jūsų požiūris į stresą?

Ar tikrai stresas yra blogai ir jo reikia vengti?

Psichologė Rasa Trakimavičienė

10/7/20221 min read

Ar daug streso patiriate? Ką apie tai manote? Turbūt girdėjote, jog stresas gali būti daugelio ligų priežastis: nuo paprasto peršalimo iki širdies kraujagyslių ligų? Stresas yra laikomas vienu didžiausių mūsų sveikatos priešų, tačiau ar įmanoma gyventi be streso? Ar pernelyg sureikšmindami neigiamą streso įtaką ir siekdami jo išvengdami, neatsisakome pačio gyvenimo?

Viename tyrime* buvo apklausta daugiau nei 30 000 žmonių, kurie vėliau buvo stebimi 8-erius metus. Tyrimo dalyvių buvo klausiama „Kiek streso patyrėte per pastaruosius metus” bei „Ar tikite, jog stresas yra žalingas jūsų sveikatai?”. Rezultatai atskleidė, jog tie žmonės, kurie patyrė labai daug streso, turėjo net 43proc. didesnę mirties riziką. Tačiau įdomiausia tai, jog tokia rizika kilo tik tiems žmonėms, kurie manė, jog stresas yra žalingas jų sveikatai. Priešingai, daug streso patiriantys žmonės, kurių nuomone stresas nėra žalingas, nepateko tarp tų, kurių mirties rizika yra didesnė. Stebėtina, tačiau šių žmonių mirties rizika buvo mažiausia tarp visų tyrimo dalyvių, mažesnė net už tų, kurių streso lygis per pastaruosius metus buvo žemas. Negi žmonės miršta ne nuo streso, o nuo tikėjimo, jog stresas kenkia? Ar tai, ką galvojate apie stresą, gali įtakoti jūsų sveikatą?

Mokslas sako – taip. Pasikeitus jūsų įsitikinimams ir mąstymui apie stresą, galite pakeisti ir tai, kaip kūnas reaguoja į stresą. Įsivaizduokite save streso metu: širdis plaka greičiau, padažnėja kvėpavimas, galbūt pradedate prakaituoti… Šias kūno reakcijas dažniausiai interpretuojame kaip nerimą, arba kaip ženklus, kad nesusitvarkome su patiriamu spaudimu. O jei priešingai – manytumėme, jog šiuo būdu kūnas gauna daugiau energijos, paruošia susidoroti su iškilusiu iššūkiu? Besidaužanti širdis paruošia veiksmui, dažnesnis kvėpavimas tiekia daugiau deguonies smegenims. Įvaldžius tokį požiūrį mūsų kūno biologinė reakcija į stresą taip pat keičiasi ir tampa daug sveikesnė. Taigi, tai, ką manome apie stresą, yra svarbu. Plačiau apie tai Kelly McGonigall TED.

  • Keller A, Litzelman K, Wisk LE, Maddox T, Cheng ER, Creswell PD, Witt WP. Does the perception that stress affects health matter? The association with health and mortality. Health Psychol. 2012 Sep;31(5):677-84. doi: 10.1037/a0026743. Epub 2011 Dec 26. PMID: 22201278; PMCID: PMC3374921