Psichoterapeutai norėtų, kad jūs tai žinotumėte

Ką klientui pravartu žinoti apie psichoterapiją: kas yra svarbu ir normalu

12/3/20222 min read

Psichoterapija yra laiko, pinigų ir emocinės energijos investicija, kuri gali pakeisti gyvenimą. Sprendimas kreiptis pagalbos gali būti nelengvas, dažnai bauginantis žingsnis. Dažnas psichoterapeutas galėtų pasakyti pirmą kartą pas jį apsilankiusiam klientui: „Tai drąsiausias dalykas, kurį galėjote padaryti: susisiekti su manimi ir susitarti dėl šio susitikimo, o dabar įžengti pro šias duris“. Rašau norėdama sumažinti bauginančią nežinomybę tiems, kurie vis dar nesiryžta žengti šio žingsnio. O taip pat ir esantiems terapijoje, tačiau kamuojamiems abejonių, ar tęsti pradėtą kelionę ir kaip.

Taigi, kas yra „gera psichoterapija“? Nors yra skirtingų terapinių krypčių, visų pirma tai psichoterapeuto ir paciento bendradarbiavimo patirtis. Štai ką svarbu žinoti, jei tikitės gauti kuo daugiau naudos iš savo terapinės patirties:

Bendradarbiaukite. Terapeutas jūsų „nepataisys“. Jis dirba kartu su jumis siekiant įžvalgų, kurios, tikimasi, sukels pokyčius.

Raskite jums tinkantį psichoterapeutą. Terapija yra asmeniška, unikalu ir intymu, o tinkamumas šiuo atveju reiškia, jog jūs galite patogiai jaustis su savo terapeutu. Taip pat kaip ir gyvenime, santykiui sukurti reikia laiko, todėl naivu būtų tikėtis sukurti tokį santykį vos per kelis pirmus susitikimus. Tačiau jei ilgainiui jaučiate, jog nepavyksta, galite išbandyti ką nors kitą. Vis tik dažnai psichoterapeutus keičiantys klientai dažniausiai taip pat negeba kurti artimų santykių ir už terapijos ribų, todėl įvertinkite tai prieš priimdami sprendimą.

Priimkite, kad psichoterapija yra procesas. Pradėję terapiją jūs pradedate kelionę. Pokyčiai neįvyksta akimirksniu, tai yra procesas. Dirbama ne tik terapijos seansų metu, todėl svarbu jūsų įsipareigojimas ir įsitraukimas: nesvarbu, ar būtų aktyvinamas tam tikras elgesys, naudojamos naujos įveikos strategijos ar pasitelkiant įžvalgas tyrinėjamas jūsų atsakas į situaciją. Terapeutas palydės šioje kelionėje, bet žingsniuoti teks pačiam.

Sąžiningumas ir dalijimasis yra svarbiausia. Noras atvirai dalintis yra vienas svarbiausių dalykų kuriant terapinį santykį, kuriame galite būti pažinti, priimti ir suprasti. Būtent saugaus santykio kontekste atsiranda didžiausia galimybė keistis. Jūs esate geriausias savo paties ekspertas, ir mes jus galime pažinti, suprasti ir padėti tik tuomet, kai su mumis dalijamasi. Taigi, mums reikia jūsų pagalbos, kad jus suprastume.

Visos emocijos yra tinkamos ir priimtinos. Verksmas nėra silpnumas. Taip pat ir pyktis yra normali emocija. Neturėtumėte slėpti, stengtis pagražinti ar neigti savo natūralias emocijas. Jų tyrinėjimas ir supratimas yra proceso dalis. Psichoterapeutas nepasmerks jūsų dėl to, ką jaučiate.

„Pataisymas“ nėra psichoterapijos tikslas. Mes dirbame ne tam, kad jus „sutaisytume“ ar pakeistume. Bendradarbiaudami mes galime padėti jums augti, tapti geresne savo paties versija.

Ir dar. Apie tai, kas yra normalu ir priimtina psichoterapeuto kabinete:

  • Jaudintis

  • Nežinoti, apie ką kalbėti

  • Kalbėti daug arba labai mažai

  • Vis grįžti prie tų pačių temų

  • Kalbėti nenuosekliai

  • Nenorėti liesti tam tikrų temų

  • Tylėti

  • Verkti

  • Juoktis

  • Jaustis blogiau, nei prieš ateinant

  • Nesutikti su psichoterapeuto nuomone